VENUE

MCK

Oddany do użytku w 2015 roku budynek wyróżnia się postindustrialną estetyką oraz użytecznym designem. To miejsce łączące funkcję kongresową, konferencyjną, wystawienniczą, targową i widowiskową. Obiekt przeznaczony jest dla 15 000 użytkowników i wraz z sąsiadującym Spodkiem stanowi jedną z największych aren spotkań kongresowo-wystawienniczych i widowiskowo-sportowych w kraju. MCK wraz z Muzeum Śląskim, NOSPR i Spodkiem współtworzą Strefę Kultury, nową część Katowic, poświęconą kulturze, zlokalizowaną na dawnych terenach przemysłowych. Jest to największe centrum kongresowe w Polsce.

 

www.mckkatowice.pl

NOSPR

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR) doczekała się swojego miejsca. Przez wiele lat orkiestra nie miała swojej stałej siedziby. Jednak jak zwykle po burzy przyszło słońce i dzięki temu NOSPR jest jednym z najpiękniejszych budynków w Polsce i na świecie. Pomysłodawcą projektu jest Tomasz Konior wraz z zespołem architektów, a za akustykę Wielkiej Sali Koncertowej odpowiedzialny jest Yosuhisa Toyota z Nagata Acoustic.  Główna Sala Koncertowa NOSPR może pomieścić nawet 1800 widzów. Scena przygotowana została dla 120 osobowej orkiestry oraz 100 osobowego chóru. W Sali Kameralnej koncertu naraz posłuchać może 300 osób.

 

Sam budynek NOSPR bardzo mocno swoją budową nawiązuje do tradycji śląskiej. Elewacja budynku została wykonana z czerwonej cegły – budulca dawnych śląskich fabryk oraz osiedli górniczych. Dodatki w budynku zostały pomalowane na czerwono, nawiązując w ten sposób do Nikiszowca – najbardziej znanego osiedla robotniczego w Polsce.

 

www.nospr.org.pl