28 - 29.06.2024
CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ZAMEK UJAZDOWSKI, WARSZAWA
PIERWSZE OGŁOSZENIE ARTYSTÓW
20.03.2024

Znamy pierwszych artystów i artystki Jazz Around Festival 2024.

W tym roku Jazz Around Festival zagości w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i jego zielonym, parkowym otoczeniu już 28 i 29 czerwca. Alfa Mist, Avishai Cohen Trio, Emily King, Giacomo Turra & The Funky Minutes, Łona x Konieczny x Krupa, Nubya Garcia, Madison McFerrin, Nene Heroine, Poluzjanci i Youngr to pierwsze ogłoszone artystki i artyści trzeciej odsłony Jazz Around Festival. Karnety są już dostępne w sprzedaży.

Jazz Around Festival to wydarzenie muzyczne, które gromadzi miłośników brzmień okołojazzowych z całej Polski. Chociaż festiwal nie ma stałego miejsca, o atmosferze na nim panującym krążą już legendy. Każda edycja Jazz Around Festival to niepowtarzalna podróż przez świat muzyki, pełna niespodzianek, emocji i niezapomnianych koncertów. 

 

Uczucia ponad twórczy perfekcjonizm – to motto, które napędza niespokojną kreatywność multiinstrumentalisty i producenta znanego jako Alfa Mist. Karierę rozpoczynał jako producent grime’u i hip-hopu, ale wkrótce zainteresował się jazzem, muzyką filmową i world music. W ciągu ostatnich lat artysta ugruntował swoją pozycję na rynku muzycznym jako jeden z największych talentów nowej fali jazzu w Londynie. Jego muzyka to fantastyczna mieszanka melancholijnych harmonii z nutami alternatywnego hip-hopu, soulu i afrobeatu.  

 

Emily King to amerykańska wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Styl muzyczny artystki obejmuje elementy soulu, R&B, popu i jazzu, co nadaje jej twórczości unikalny charakter. King jest znana ze swoich głębokich i poruszających tekstów oraz melodyjnych kompozycji, które często dotykają tematów miłości, relacji i życiowych doświadczeń. Albumy, takie jak East Side Story” i Scenery”, zdobyły uznanie krytyków i przyciągnęły szerokie grono fanów na całym świecie. 

 

Geniusz kontrabasu. Jeden z najciekawszych i najbardziej rozchwytywanych muzyków jazzowych ostatniej dekady. Avishai Cohen z projektem Avishai Cohen Trio. Magazyn Down Beat nazwał go wizjonerem gatunku” i jedną z postaci otwierających jazz na nowe obszary„. Cohen ma ponadto unikalną zdolność łączenia wysublimowanej sztuki z szeroką popularnością. Jego muzyka łączy elementy jazzu, muzyki etnicznej, fusion i klezmerskiej. 

 

Ceniona saksofonistka i kompozytorka jazzowa Nubya Garcia swoją karierę rozpoczęła jako członkini zespołu Tomorrow’s Warriors. Jej debiutancki album SOURCE” z 2020 roku zdobył uznanie krytyków i przyniósł jej wiele nagród, w tym Jazz FM i Sky Arts Breakthrough Act of the Year Awards i nominację do Mercury Prize. Jej muzyka łączy elementy jazzu, afrobeatu, reggae i elektroniki.  

 

Giacomo Turra & The Funky Minutes to włoski muzyk, gitarzysta i kompozytor, który wykazuje się wszechstronnym talentem, swobodnie czerpiąc z różnorodnych gatunków muzycznych, takich jak R&B, funk i jazz. Turra zdobył popularność dzięki publikacji swoich występów wideo na platformach społecznościowych, a także wydaniu albumu The Groove Sessions”, który zawiera kompilację coverów nagranych ze znanymi muzykami i wokalistami. Jego muzyka charakteryzuje się energetycznym stylem gry na gitarze oraz zróżnicowanymi wpływami muzycznymi.  

 

Na Jazz Around Festival zagra amerykańska wokalistka, kompozytorka i producentka muzyczna, prywatnie córka znanego wokalisty jazzowego Bobby’ego McFerrina – Madison McFerrin. Artystka znana jest ze swojego unikalnego stylu wokalnego, który łączy elementy soulu, R&B, jazzu i elektroniki. Jej muzyka często wykorzystuje pętle wokalne i efekty dźwiękowe, co nadaje jej charakterystyczne, nowoczesne brzmienie. Madison zdobyła znanie dzięki serii niezależnych wydań i koncertów na żywo. Jej utwory są pełne emocji i głębokiej ekspresji, co przyciąga uwagę słuchaczy na całym świecie.  

 

Youngr to pseudonim artystyczny muzycznego producenta, multiinstrumentalisty i wokalisty angielskiego pochodzenia znanego też jako Dario Darnell. Jego muzyka łączy różnorodne gatunki, takie jak pop, elektronika, indie rock, tworząc energetyczne i zaraźliwe kompozycje. Youngr znany jest ze swoich dynamicznych występów na żywo, podczas których używa pętli dźwiękowych i obsługuje różnorodne instrumenty, aby stworzyć warstwowe brzmienie. Jego popularność rosła dzięki viralowym coverom znanych utworów, odtwarzanym miliony razy w serwisach streamingowych oraz oryginalnym singlom, takim jak Out of My System” czy Monsters”.  

 

W Warszawie pojawi się też projekt specjalny Łona x Konieczny x Krupa stworzyli coś bardzo w stylu kultowego szczecińskiego rapera, jednocześnie świeżego, obfitującego w ciekawe rozwiązania brzmieniowe. Za nimi stoją Konieczny i Krupa, członkowie składu Siema Ziemia, czyli inspirowanego elektroniką kwartetu akustycznego, który energię czerpie z kolektywnej improwizacji. Łona dorzuca do tego interesujące obserwacje i celne puenty tekstowe.  

 

Poluzjanci to kultowa grupa, przewrotnie nazywana najbardziej znanym nieznanym polskim zespołem, która zainspirowała i wychowała całe pokolenia młodych artystów. Oryginalne brzmienie Poluzjantów to zasługa wybitnych muzyków tworzących formację, a także charakterystycznych kompozycji, pisanych w większości przez frontmana Kubę Badacha do tekstów Janusza Onufrowicza. Muzycy pracują obecnie nad czwartym albumem, którego fragmenty zaprezentują podczas warszawskiego koncertu.  

 

Ich twórczość to mikstura analogowych brzmień, dubu, post-rocka, improwizacji oraz komunikatywnych i emocjonalnych melodii wykonywanych przez grupę trójmiejskich muzyków. Nene Heroine po bardzo dobrze przyjętym debiutanckim albumie „Total Panorama” (Alpaka Records), prezentuje nowy program pod tytułem „MOVA”. Muzycy zespołu nie lubią kompromisów, a jazz traktują wyłącznie jako punkt wyjścia do tworzenia nowych struktur. „MOVA” jest pretekstem do dalszych poszukiwań własnego stylu oraz pójścia o krok dalej i połączenia sfery dźwiękowej z aspektem wizualnym na scenie.